İnegöl Paşaören Köyü Tanıtım Sitesi

Bursa İnegöl
Paşaören Köyü

İnegöl Paşaören Köyü Anasayfa İnegöl Paşaören Köyü Resimleri İnegöl Paşaören Köyü Videoları İnegöl Paşaören Köyü Haritası
Hata Bildir / Editöre Yaz
 Resim Ekle
PaşaörenKöyü
 Bursa İnegöl Paşaören Köyü
Ziyaretçi Defteri 

Paşaören köyü fesbookcuları köyümüz sitesini köyümüze yaraşır fotoğraf ve bilgilerle donatalım kültürümüzü,yemeklerimizi,göreneklerimizi,şivemizi tanıtalım diğer köylere örnek olsun.M.GİRGİN
Yazan: Metin GİRGİN / 02.03.2013 - 20:30:08

Köyümüzün tanıtımı için elimden gelen gayreti göstereceğim. paşaören köylüler katkınızı bekliyorum.
Yazan: Metin GİRGİN / 24.02.2013 - 11:00:44

Paşaören  Köyü  TANIYALIM

Paylaş   Bilgi Ekle Resim Ekle Video Ekle

Paşaören , İnegöl İlçemizin bir Köyü olup, 2010 yılı verilerine göre 131 kadın ve 132 erkek olmak üzere toplam 263 kişi yaşamaktadır.

İnegöl ilçe merkezine 10 km. Bursa iline ise 55 km. mesafede yer alan şirin bir köyümüzdür. Eski bir köy olup köyde geleneksel ahşap köy evlerinin en güzel örnekleri bulunur. Köyün temel geçim kaynağı sebze ve meyve üretimidir.

Köyümüzün Gelenekleri

Köyümüz yerli köylerimizden olup,köyde manav kültürü hakimdir. Örneğin:Köy halkından olup,nerede olursa olsun;hernangi bir cenaze,mevlüt,(vefat eden bir kişinin muhakak;yedisi, kırkı,elliikisi ve yılı mevlütleri yapılır.Bunlardan kırkı ve yılı geniş kapsamlı tüm köy halkı ve yakınları çağrılarak yapılır.Bu iki mevlütte muhakak etli pilav ikramı yapılır. ayranı,turşusu ve bazar ekmeği cabası)

Ekleyen: Metin GİRGİN Ekleme Tarihi: 09.03.2013 (20:12:34)   [Devamını Siz Yazın]

FOTO GALERİ                                                      Tüm Resimler   [Resim Ekle]
KÖYÜMÜZÜ TANIYALIM                                      [Bilgi Ekle]

DİLİMİZ
Köyümüz dili diğer manav köylerinin dilleri gibi öz Türkçedir.Yıllarca diğer topluluklarca bir arada yaşamalarına rağmen öz türkçe dillerini kaybetmemişlerdir.
HAFTANIN GÜNLERİ
Gire - pazar
Girertesi Pazartesi
Sali Salı
Deenek Çarşamba
Baza Perşembe
Cuma Cuma
Cumarertesi Cumartesi
EVLERDE KULLANILAN
BAZI EŞYA ADLARI:
Setire : Ceket
Potur : Pantolon
Göynek : Erkek iç falinası
Entari : Gömlek
Dimi : Uzun paçalı beyaz erkek iç.ça
Fistan : Uzun kadın elbisesi
Saya :Siyah,dışarıda giyilen etek
Çarık :deriden dikilen ayakkabı
Bakır :Bakırdanyap.saplı su kovası
Tas :Bakırdan kalaylı su içme kabı
Sahan :Bakır kalaylı tabak
Peşkir Havlu
Pılı-pırtı:Giyim eşyalarının tamamı
Eza :kibrit
Dömbelek:Dabrika gibi.....

Ekleyen: Metin GİRGİN Ekleme Tarihi: 15.03.2013 (16:39:01)
 

YEMEKLERİMİZ
Köyümüz yerli manav köyü olduğu için, yemek ve tatlıları da yıllarca kendi ürettiği meyve,sebze ve tahıllardan yapılan yemeklerden oluşur. Genelde manav köylerimeze baktığımızda,yemek türlerinin aşağı yukarı aynı olduğunu görürüz.sadece iklimsel bulunmayan meyve ve sebzelerin yokluğundan değişikiğe uğrar.
Örneğin:Kestane ağacı,Pestil eriği,Kelem,Şeker kamışı,Kabak gibi. HAMUR İŞİ YEMEKLERİMİZ
1-Yağli gözleme
2-Bazlama
3-Börek(Patates,Pırasa,ıspanak)
4-Cevizli poğça
5-Kulaklı hamır
6-Sulu hamır
7-Höşmelim
8-Kaçamak
9-Mantı
10-Soğanlı pide
11-Ekmek Paparası gbi...
YEMEKLERİMİZ
1-Guru-yaş fasille
2-Tirit
3-Kestaneli tarhana çorbası
4-Gelincik(yemeği-köftesi)
5-Eğşi ot
6-Bağala,Kaldirek yemeği
7-Umaç çorbası
8-Bulgur pilavı
9-Kelem,yaprak dolması gbi...

TALILARIMIZ
1-Kaymaklı erik kurusu
2-Erik hoşafı
3-Üzüm,şeker kamışı pekmezi
4-Köpük helvası
5-Tahin helvası
6-El yapımı cecizli baklava
7-Pelte
8-Kestane tatlısı
9-Un helvası
10-Nişastahelvası
11-Kabak tatlısı gibi...
Ekleyen: Metin GİRGİN Ekleme Tarihi: 11.03.2013 (23:44:23)
 

Bu tür etkinliklere gelenler değil gelmeyenler sayılır.Etkinlik sonrası evine giden köylü ev halkına kimlerin gelmediğini rahatlıkla birer birer sayabilir.Köyümüz,böyle cemiyet ve toplantılara çok önem verir.Bu da bize köyde birlik ve beraberliğin ne kadar önemli olduğunu gösterir.
Birde Köyümüzde asker uğurlama töreni vardır. Köyden askere gidecekler için belirli bir gün belirlenir. O sabah erkenden evlerden tüfekler ve diğer patlayıcı aletler atılmaya başlanır. Sesleri duyan herkes köyün İnegöl çıkışına toplanır.Bu ara askerlerin dışarından olan(Köy dışında oturan)akrabaları korna sesleri ile köye akın ederler.hesrkesin toplandığı öğrenildiğinde köy imamı topluca dua eder.Duadan sonra asker adayları toplu halde bulunan kadıların ellerini öperek vedalaşırken buara erkekler tek sıra saf halinde köy yoluna dizilenirler.her erkek cebine askerin yakınlık derecesine göre akşamdan bir miktar askerlere verilmek üzere paralarını hazır tutar.kadınlarla vedalaşan askerler.sıra ile erkeklerin ellerini öperler ve her erkek bir miktar harçlık vererek askerlerle vedalaşır.Bu ara asker yakınları tarafından oarada hazır bulunanlara lokum ikramı yapılır.vedalaşma töreni bitince askerler Türk Bayrakları ile donatılmış araçlarla korna sesleri ve silah sesleri eşliğinde İnegöl'e doğru yol alırken Köylülerde bir dahaki asker uğurlama töreninde buluşmak üzere evlerine döerler.Bu ara evlerde kimlerin törene katılmadığı yorumları yapılır.
Ekleyen: Metin GİRGİN Ekleme Tarihi: 10.03.2013 (11:04:53)
 

Köyümüz yerli köylerimizden olup,köyde manav kültürü hakimdir. Örneğin:Köy halkından olup,nerede olursa olsun;hernangi bir cenaze,mevlüt,(vefat eden bir kişinin muhakak;yedisi, kırkı,elliikisi ve yılı mevlütleri yapılır.Bunlardan kırkı ve yılı geniş kapsamlı tüm köy halkı ve yakınları çağrılarak yapılır.Bu iki mevlütte muhakak etli pilav ikramı yapılır. ayranı,turşusu ve bazar ekmeği cabası)
Ekleyen: Metin GİRGİN Ekleme Tarihi: 09.03.2013 (20:12:34)
 

Köyümüz;PaşaörenKöyü,İnegöl'ün ve Uludağ'ın kuzey cephesinde,engebeli ve parçalı bir arazi üzerinde kurulmuştur.
Çevre ormanlarlakaplıdır.Kuruluşu,yüzyıllar öncesine gider.İnegöl fatihiTurgutAlp'in yerleştiği GENCE KÖYÜ civarında yer aldığından Turguteli köylerine dahildir.
Gelir kaymakları,Başta kiraz,armut,elma olmak üzere meyvecilik ve domates,salatalık,fasulye üretimi ile sebzeciliktir.
Yakın çevresinde,Süle,Çaylıca,Doğanyurdu köyleri vardır.İnegöl'e 11Km.Uzaklıktadır.2012 genel nüfus sayımına göre köy nüfusu 245 kişidir.2000genel nüfus sayımına göre 243 kişidir.İnegöl Şehir merkezi ile irtibatı Cerrah Kasabasından sağlanır.
Tarihi niteliğe sahip olan Paşaören Köyü İsmini 1964 yılında almıştır. Eski ismi Kirlez,Killez veya Girlaz'dır.
Staratejik bir bölge olduğundanİnegöl fatihi TurgutAlp,bu yöredeki Gence(TurgutAlp)Köyüne yerleşmiş ve burasını da sahip olduğu silahlı birliğin konuçlanma yeri olarak değerlendirmiştir.Suyu bol,havası temiz,bitki örtüsü cok zengindir.Bu özelliklerden dolayı, Osmanlı'nın kuruluşyıılarından itibaren bu yöre,iskana açılmış ve burasıdaima emniyet kuvvetlerine silahlı birlik yöneticilerine dirlik olarak tahsis olunmuştur. Hüdavendigar LivasıTahrir Defterleri İsimli kaynak eserin 91.sayfasında yer alan 142. maddede,şu tesbit ve tescil görülmüştür.Hariçten ziraat olunur iki çiftlik yeri var.Kirlez(Paşaören) Köyünün 1487 yılında vergi geliri 1.744 akçe 1520 yılında 2.132 akçe ve 1573 yılında ise 2.371 akçe dir. Köyde sosyal tesis olsrsk camii,köykonağı,ilkokul(taşımalı eğitim çalışmıyor ve 300Met.Karesi kapalı alan,toplam 1200 Met.Kare MEYVE ALIM-SATIM MERKEZİ vardır.Ayrıca 2005-2009 Yııları arasında tüm sokakları kilit taşla kaplanmış,toplam 6km uzunluğunda kapalı sistem sulama suyu inşaa edilmiş, son yıllarda sulu tsrım sayesinde meyvecilikte büyük atak yapmıştır.
Metin GİRGİN
Ekleyen: Metin GİRGİN Ekleme Tarihi: 02.03.2013 (14:59:08)
 

.

Paşaören  Köyü  İLGİLİ SİTELER                                  [Site Ekle]

Paşaören Köyü Değişim Yılları "köyümüzün 2004-2009 Yılları arasında köyümüzde yapilan güzel, herkese örnek olabilecek hizmetler yapılmıştır. bunlardan bazılarının sunumunu içerir.
Ekleyen: Metin GİRGİN Ekleme Tarihi: 07.03.2013 (19:58:32)
Bursa İnegöl Paşaören Köyü Sayfa Görüntülenme Sayısı: 2571
__________________________

 


Haberler Haberler