Acıpayam Dedebağı Kasabası Tanıtım Sitesi

Denizli Acıpayam
Dedebağı Kasabası

Acıpayam Dedebağı Kasabası Anasayfa Acıpayam Dedebağı Kasabası Resimleri Acıpayam Dedebağı Kasabası Videoları Acıpayam Dedebağı Kasabası Haritası
Hata Bildir / Editöre Yaz
 Resim Ekle
DedebağıKasabası
 Denizli Acıpayam Dedebağı Kasabası
Ziyaretçi Defteri 

Köyümüzün Panosuna henüz bir mesaj eklenmemiştir.
Aşağıdaki kutucuğa yazarak sohbeti sizler başlatabilirsiniz.

Dedebağı  Kasabası  TANIYALIM

Paylaş   Bilgi Ekle Resim Ekle Video Ekle

Dedebağı , Acıpayam İlçemizin bir Kasabası olup, 2010 yılı verilerine göre 1.092 kadın ve 1.109 erkek olmak üzere toplam 2.201 kişi yaşamaktadır.

  [Devamını Siz Yazın]

FOTO GALERİ                                                      Tüm Resimler   [Resim Ekle]
KÖYÜMÜZÜ TANIYALIM                                      [Bilgi Ekle]

KASABAMIZ HAKKINDA GENEL BİLGİLER
Dedebağı Kasabasının kuruluşu M.S. 1000-1100 yıllarına dayanmaktadır. Kasabamızın güney batısında yer alan ve kasabamıza 1,5 km uzaklıkta bulunan "Yaren Tepesi" olarak bilinen yerde yatan Horasan Ulularından "Dederasül Bey" günümüzden 800-900 yıl önce üzerinde yaşanılan bol ve verimli topraklara yerleşir. Zamanla nüfusun artması ile bu bölgede "Dederasül Köyü" meydana çıkar. Daha sonraları isminin söylenişi zor olduğundan "Dedesil Köyü" ismini alır. Nüfüsu 2000 kişye ulaşınca olunca 02.06.1968 tarihinde belediyelik olarak "Dedebağı Kasabası" adını almıştır.
Osmanlı Arşiv kayıtlarında "Karaağaç-ı Gölhisar" kazasında yani tüm bölgede 1522 tarihli Tahrir defterdeki kayıtlara göre bölgede yalnızca üç köyde Dedesil (Dedebağı), Darıviran (Darıveren) ve Sırçalık'da Şerefzade bulunmaktadır. Acıpayam civarında Darıveren, Dedebağı ve Sırçalık köylerinin Hz.Peygamber sülalesinden gelen "Şerifzadeleri" barındırması bu köylere bir başka önem yüklemiştir.
O tarihlerde Dedesil Köyünde (şimdiki Dedebağı Kasabası) Nebi, Turgut ve İvaz adlı üç "Şerifzade" kardeşin bulunduğu ve babalarının isminin Hasan olduğu ve çiftçilik ile meşgul oldukları kayıtlarda geçmektedir.
Tepsilli dağının kuzeye uzanan kolunun doğusunda yer alan Yıldırımlı, Belbaşı, Yonus pınarı ve Kızıl Ögür tepelerini teşkil eden sırtların kesiştiği Sazak boğazıyla Kapu deresinin ağzında ovaya doğru meyilli bir arazi üzerine kuruludur. Kasabamız Denizli İlinin Acıpayam İlçesine bağlıdır. Kasabamız Acıpayam İlçesine 17 km, Denizli iline 76 km. uzaklıktadır. Darıveren kasabası, Köke Köyü, Bedirbey köyü, Bostanköy, Kuzören Köyü ve Çamköy Köyü ile komşudur. Kasabamızın doğu ve kuzey yönlerinden Dalaman Çayı geçmektedir. Güneyinde Karacadağ, batısında Kızıl Öğür ve Elmalı deresi yer almakta olup önü geniş ovası olan tipik bir Anadolu kasabasıdır. Denizli-Antalya yol güzergahı üzerindeki Acıpayam İlçesine 8 km uzaklıktaki Aligöz Kavşağından Çameli İlçesine doğru 9 km yol alınarak kasabamıza ulaşılır.
KASABAMIZIN EKONOMİK YAPISI
Kasabamızın temelini oluşturan ana sektör tarım ve hayvancılıktır.
Tarım Ürünleri : Tütün, Afyon, Anason, Şeker Pancarı, Biber, Domates, Nohut, Fasulye, Arpa, Buğday, Yulaf, Kavun, Karpuz ve Mısır başlıca tarım ürünleridir.
Hayvancılık : Büyük baş hayvan getiştiriciliği (etlik ve sütlük olmak üzere) ve kendi ihtiyacımızı karlıyacak kadar küçükbaş hayvancılık yapılmaktadır.
Tarım ve Hayvancılığı geliştirmek amacıyla çeşitli kooperatifler kurulmuştur.
Tütün Tarım Satış Kooperatifi: Kasaba halkının ilaç, sebzecilik alanında ,tohum fide ihtiyacını karşılar.
Toprak Su Kooperatifi: Tarım için gerekli su ihtiyaçlarını karşılamaktadır.
Sınırlı Sorumlu Hayvancılık Kalkınma Kooperatifi: Hayvancılığı desteklemek maksadıyla kurulmuştur.
KASABAMIZIN NÜFUSU
Adrese Dayalı Kayıt Sistemine göre yapılan son nüfus sayımına göre kasabamızın nüfusu 1237 erkek, 1208 kadın olmak üzere toplam 2445 kişiden oluşmaktadır.
Ekleyen: Ferit Akmut Ekleme Tarihi: 26.08.2012 (21:46:15)
 

.

Dedebağı  Kasabası  İLGİLİ SİTELER                                  [Site Ekle]

Dedebağı Kasabası "Dedebağı Kasabası Yerel Web Sitesi
Ekleyen: Ferit Akmut Ekleme Tarihi: 26.08.2012 (21:43:40)
Denizli Acıpayam Dedebağı Kasabası Sayfa Görüntülenme Sayısı: 1829
__________________________

 


Haberler Haberler