Acıpayam Yazır Kasabası Tanıtım Sitesi

Denizli Acıpayam
Yazır Kasabası

Acıpayam Yazır Kasabası Anasayfa Acıpayam Yazır Kasabası Resimleri Acıpayam Yazır Kasabası Videoları Acıpayam Yazır Kasabası Haritası
Hata Bildir / Editöre Yaz
 Resim Ekle
YazırKasabası
 Denizli Acıpayam Yazır Kasabası
Ziyaretçi Defteri 

yazır camisinin üzeri toprak örtü iken yukarı mahalleden gara mahmut isminde bir hayır severin taş yungu ile akmasın diye yuvduğunu biliyorum toprak örtü muhtar numan semerci zamanında kiremit örtü yapılmıştır. diğer teferruatları zaman gelince yazmaya devam edeceğim.
Yazan: koreli ömer semaeci. / 14.08.2013 - 22:46:22

Yazır  Kasabası  TANIYALIM

Paylaş   Bilgi Ekle Resim Ekle Video Ekle

Yazır , Acıpayam İlçemizin bir Kasabası olup, 2010 yılı verilerine göre 953 kadın ve 989 erkek olmak üzere toplam 1.942 kişi yaşamaktadır.

Yazır Kasabası Eşeler Dağı eteğinde engebeli bir arazide etrafı dağlarla çevrili bir kasabadır. Doğudan Akkaya dağları serisi, güneybatıdan Kumavşarı Kasabası, güneyden Gümüş Köyü, kuzeybatıdan Dodorgalar Kasabaları ile çevrilidir. Acıpayam'a 20 km, Denizli'ye 87 km'dir. Denizden yüksekliği 1050 metredir.

Kasabada faaliyet gösteren 6 kahvehane, 9 bakkal, 2 terzi, 2 berber, 1 lokanta, 1 manifaturacı, 2 ayakkabı tamircisi, 1 televizyon tamircisi, 3 marangoz, 1 demirci bulunmaktadır. Üç tane şehre ve ilçeye yolcu taşıyan özel otobüs ve minibüs sahibi vardır.

YAZIR CAMİİ

Cami, giriş kapısı üzerinde bulunan kitabesine göre, Hacı Ömer Efendi adında bir zat tarafından 1801 yılında yaptırılmıştır. Dikdörtgen olan cami, altısı müstakil on adet ahşap sütun ile mihrap aksında üç sahına ayrılmıştır. Cami, mimari ve süsleme özellikleri ile 13.yy. ağaç direkli Selçuklu camilerini hatırlatmaktadır. Süslemesi bakımından oldukça zengin ve değişik bir durum gösteren caminin duvarları içeride, üç sıra panolar halinde resimlerle süslenmiştir. Yer yer perspektifin denendiği bu resimlerde minyatür üslubu ağırlığını hissettirmektedir. Resimlerin panolar halinde duvar yüzeylerine çizilişlerinde gösterişten kaçınıldığı ve daha ferahlatıcı bir atmosfer yaratılmaya çalışıldığı gözlenmektedir. Bu resimlerde özellikle cami, natürmort, bitki ve ağaç motiflerine yer verilmiştir. Ayrıca caminin tavanı da çıtalarla küçük karelere ayrılmış ve bu kareler, belirli aralıklarla serpiştirilmiş bitki motifleriyle süslenmiştir.   [Devamını Siz Yazın]

FOTO GALERİ                                                      Tüm Resimler   [Resim Ekle]
KÖYÜMÜZÜ TANIYALIM                                      [Bilgi Ekle]

Bu Bölüme henüz bir bilgi eklenmemiştir. [Bilgi Ekle] Linkini tıklayarak köyümüzü anlatabilirsiniz..

.

Yazır  Kasabası  İLGİLİ SİTELER                                  [Site Ekle]

Bu bölüme henüz bir site yada Facebook adresi eklenmemiştir.
Site Ekle Linkini tıklayarak sizler de sitenizi ya da Facebook Sayfanızı ekleyebilirsiniz.

Denizli Acıpayam Yazır Kasabası Sayfa Görüntülenme Sayısı: 3068
__________________________

 


Haberler Haberler