Acıpayam Yazır Kasabası

Yazır Kasabası Denizli ilimizin Acıpayam ilçesine bağlıdır. 2010 yılı nüfus verilerine göre köyde 953 kadın ve 989 erkek olmak üzere toplam 1.942 kişi yaşamaktadır.

Yazır Kasabası Eşeler Dağı eteğinde engebeli bir arazide etrafı dağlarla çevrili bir kasabadır. Doğudan Akkaya dağları serisi, güneybatıdan Kumavşarı Kasabası, güneyden Gümüş Köyü, kuzeybatıdan Dodorgalar Kasabaları ile çevrilidir. Acıpayam'a 20 km, Denizli'ye 87 km'dir. Denizden yüksekliği 1050 metredir.

Kasabada faaliyet gösteren 6 kahvehane, 9 bakkal, 2 terzi, 2 berber, 1 lokanta, 1 manifaturacı, 2 ayakkabı tamircisi, 1 televizyon tamircisi, 3 marangoz, 1 demirci bulunmaktadır. Üç tane şehre ve ilçeye yolcu taşıyan özel otobüs ve minibüs sahibi vardır.

YAZIR CAMİİ

Cami, giriş kapısı üzerinde bulunan kitabesine göre, Hacı Ömer Efendi adında bir zat tarafından 1801 yılında yaptırılmıştır. Dikdörtgen olan cami, altısı müstakil on adet ahşap sütun ile mihrap aksında üç sahına ayrılmıştır. Cami, mimari ve süsleme özellikleri ile 13.yy. ağaç direkli Selçuklu camilerini hatırlatmaktadır. Süslemesi bakımından oldukça zengin ve değişik bir durum gösteren caminin duvarları içeride, üç sıra panolar halinde resimlerle süslenmiştir. Yer yer perspektifin denendiği bu resimlerde minyatür üslubu ağırlığını hissettirmektedir. Resimlerin panolar halinde duvar yüzeylerine çizilişlerinde gösterişten kaçınıldığı ve daha ferahlatıcı bir atmosfer yaratılmaya çalışıldığı gözlenmektedir. Bu resimlerde özellikle cami, natürmort, bitki ve ağaç motiflerine yer verilmiştir. Ayrıca caminin tavanı da çıtalarla küçük karelere ayrılmış ve bu kareler, belirli aralıklarla serpiştirilmiş bitki motifleriyle süslenmiştir.

Denizli Acıpayam Yazır Kasabası Akdeniz geçiş iklimine sahiptir. 

[Devamını Siz Yazın]

Yazır Kasabası Tanıyalım

[Bilgi Ekle]
Bu bölüme henüz köyümüzü tanıtan bir açıklama eklenmemiştir.
Yukarıdaki [Bilgi Ekle] linkini tıklayarak köyümüzün tanıtımına ilk olarak siz başlayabilirsiniz.

Yazır Kasabası Ziyaretçi Defteri

[Deftere YAZ]

Tüm Mesajlar

Denizli Acıpayam Yazır Kasabası Ziyaretçi Sayısı: 4072

Acıpayam Yazır Kasabası ile ilgili olarak elinizde bulunan resimleri, videoları bizlerle paylaşabilirsiniz Türkiye köylerinin tanıtım platformu olan sitemizde Yazır Kasabası hakkında bilgi vererek köyünüzü tanıtabilirsiniz. Köyün gelenekleri, kültürü, iklimi, ulaşım imkanları, yemekleri, coğrafi özellikleri, geçim kaynakları hakkında bilgiler vererek Yazır Kasabası hakkında yıllarca kalacak geniş bir arşiv oluşturabilirsiniz.

Köyler Köyler