Kemaliye Çat Köyü Tanıtım Sitesi

Erzincan Kemaliye
Çat Köyü

Kemaliye Çat Köyü Anasayfa Kemaliye Çat Köyü Resimleri Kemaliye Çat Köyü Videoları Kemaliye Çat Köyü Haritası
Hata Bildir / Editöre Yaz
 Resim Ekle
ÇatKöyü
 Erzincan Kemaliye Çat Köyü
Ziyaretçi Defteri 

talat kardesim mesajini tesadüfen bugün gördüm sana tesekkür ederim seni iyi hatirladim kazik egirtmeni de ne kadar sevindim bir bilsen cok tesekür ederim yalniz yüksel uguru taniyamadim benim yeğenim alinin arkadasiymis ona da ayrica tesekkür ediyorum köyümüzü hepinizi cok görmek istiyorum sag olun varolun allaha emanet olun
Yazan: sink köyünden osman oglu bedrettin pacci / 22.11.2014 - 18:31:12

bedrettin pacci ben cerci hasan dayının oglu talat uzunoglu sınıf arkadasın kazıkta beraber okuduk.bana ulasırmısın telefon numaram :694 94 84
Yazan: talat uzunoglu / 20.08.2014 - 17:59:27

ben singli hasan hulkinin oglu yüksel uğur. bedrettin kardeş nasılsın. köyümüze gelirsen seni görmek isteriz. ali öner ile arkadaşız. senden çok bahsettik.
Yazan: yüksel uğur / 11.12.2013 - 19:52:18

muhterem hemşehrihlerim. ben hozakpurlu hacı hüseyin efendinin torunlarındanım. sizin köyünüzün sitesinde mezarından bahsedilmekte bu da bizim için oldukça anlam ifade etmiştir. sağ olun var olun.daha önce mezar resmini görmüştüm. şimdi sizden merhuma ait o mezarın resmini mail adresime göndermenizi istirham ediyorum. allaha emanet olunuz.
Yazan: alparslan yücel / 13.11.2012 - 10:48:15

icinizden benitaniyan varmi bilmiyorum .benim adim bedrettin babamin adi osman paci gilin osman derler ben köyden ayrilali uzuzn zaman oldu oldukca uzun. 1950senesinde istanbula abeyim ismailin yanina gittim o gidisdir hala gidiyorum kaderbu beni taniyan herkese selam
Yazan: sinkli Bedrettin Pacci / 11.10.2012 - 19:51:46

Çat  Köyü  TANIYALIM

Paylaş   Bilgi Ekle Resim Ekle Video Ekle

Çat , Kemaliye İlçemizin bir Köyü olup, 2010 yılı verilerine göre 28 kadın ve 36 erkek olmak üzere toplam 64 kişi yaşamaktadır.

Köy Erzincan il merkezine 202 km. Eğin'e ise 45 km. mesafede yer alır. Rakımı 1005 metredir. Köyde ilkmektep ve Sağlık ocağı bulunmamaktadır. Köy daha öncesinde 60 haneden oluşuyordu lakin göç sebebiyle bu hanelerin kahir ekseriyeti boştur. Köyün eski adı Sing'dir. Köyün adı 1928 yılında değiştirilmiştir.  [Devamını Siz Yazın]

FOTO GALERİ                                                      Tüm Resimler   [Resim Ekle]
KÖYÜMÜZÜ TANIYALIM                                      [Bilgi Ekle]

Köyümüzün bulunduğu arazi çok eski yerleşim yerlerinden biridir. Köy arazisi üzerinde 3000 yıllık oyma mağaralar bulunmaktadır.Çok eskiden Miran adında bir şehir olduğu ve şehrin zamanla battığı rivayetler arasındadır. Köyümüz arazisi içerisinde bu şehre ait kalıntılara da rastlanmaktadır.

Köyümüzün bilinen kuruluş tarihi 700-800 yıl öncesine dayanmaktadır. Kamer Uşağı, Kont Uşağı ve Cebeci Uşağı adlı üç uşak (boy) tarafından kurulduğu söylenmektedir. Köyümüz Yukarı mahalle, aşağı mahalle ve çayır mahallesi olarak üç mahalleden oluşur. Köy camii 1963 yılında yaptırılmıştır. Okul ise 1949 - 1950 yılları arasında devlet tarafından yaptırılmıştır.

Oldukça geniş ve tarihi bir mezarlığı vardır. Üzerinde ismi okunmayan birçok tarihi mezar taşı olduğu gibi, çoğuda sahipsizlik ve bakımsızlıktan yok olup gitmiştir. Mezarlığımızda Ağın ilçesinin Eski adı Hozakpur olan Beyelması köyünden Hacı Hüseyin Efendiye ait bir mezar bulunmaktadır. Merhuma ait bu mezar Kemaliye'nin Yeşilyurt köylüleri tarafından yaptırılmıştır. Çevre köylere nazaran sulak bir araziye sahip olan köyümüzün suları boldur.

Eski adı SiNG olan köy, yol ayrımı manasında ÇAT adını almıştır.

Köy büyük şehirlere göç verdiği için kışları 9-10 hane kalmakta, yazları ise 40-45 haneye çıkmaktadır. Köyde meyve,sebze tarımı ve hayvancılık yapılmaktadır. Köyün ilçe merkezine uzaklığı 45 KM dir.

İnternette geçmekte olan Badıllılar aşiretinin köyümüzle uzaktan yakından ilişkisi olmayıp bahse konu aşiretin yaşadığı yer Refahiye ilçesi Çat köyüdür.

Kaynak: www.catkoylu.com
Ekleyen: Erkan Uzunkaya Ekleme Tarihi: 08.05.2012 (10:39:12)
 

.

Çat  Köyü  İLGİLİ SİTELER                                  [Site Ekle]

Kemaliye/ Çat Köyü "Erzincan ili Kemaliye İlçesi Köylerinden Çat Köyü (Sink) tanıtımı ile ilgili belge fotograf ve çeşitli konularda faydalanabileceğiniz bir site.
Ekleyen: Erkan Uzunkaya Ekleme Tarihi: 05.05.2012 (13:51:52)
Erzincan Kemaliye Çat Köyü Sayfa Görüntülenme Sayısı: 5175
__________________________

 


Haberler Haberler