Tire Dağdere Köyü Tanıtım Sitesi

İzmir Tire
Dağdere Köyü

Tire Dağdere Köyü Anasayfa Tire Dağdere Köyü Resimleri Tire Dağdere Köyü Videoları Tire Dağdere Köyü Haritası
Hata Bildir / Editöre Yaz
 Resim Ekle
DağdereKöyü
 İzmir Tire Dağdere Köyü
Ziyaretçi Defteri 

cok güzel bir köydür mutlaka gelip görmelirini isterim cok güzel bir köy
Yazan: erdem turkan / 24.03.2014 - 16:32:44

Dağdere  Köyü  TANIYALIM

Paylaş   Bilgi Ekle Resim Ekle Video Ekle

Dağdere , Tire İlçemizin bir Köyü olup, 2010 yılı verilerine göre 191 kadın ve 219 erkek olmak üzere toplam 410 kişi yaşamaktadır.

  [Devamını Siz Yazın]

FOTO GALERİ                                                      Tüm Resimler   [Resim Ekle]
KÖYÜMÜZÜ TANIYALIM                                      [Bilgi Ekle]

İzmir ilinin Tire ilçesine bağlı olan Dağdere köyü, Aydın dağlarının güney yamaçlarında kurulmuş şirin bir yayla köyüdür.
Köyümüz,1965-1970 yıllarına kadar,keçi,koyun ve yerli ineklerden oluşan hayvancılıkla geçimini sağlıyordu. O yıllarda geçim derdi yüzünden Tire'ye göç eden aileler hayli çoktu.
Köy halkı bu duruma bir çözüm arıyordu, ancak kolay da değildi.Çünkü her taraf dağ-taş, her taraf çalı-diken ve yar-yamaçtı.Tapu-Kadastro çalışmaları yapılmadığı ve köylünün elinde tapusu olmadığı için arazilerini kolaylıkla işleyemiyordu.Eli,kolu bağlıydı.Ormancı korkusu da olsa, hapse girmek de olsa birşeyler yapmalıydı.
Başladılar birer-ikişer fundalıkları temizleyip, incir fidanı dikip,yetiştirmeye...
Aslında, o tatlı mı tatlı, ballı mı ball nefis gıdanın o topraklarda ve o iklim koşullarında yetiştiğini çok iyi biliyorlardı. Zira köy çevresinde tadımlık da olsa incir ağaçları vardı.Çocuklar, ağustos aylarını iple çekiyorlardı. Erenlerini adeta kapışıyorlardı. Henüz tam olgunlaşmamış, ham olan incirleri yiyip,dudaklarının kabarıp şiştiği bile oluyordu.
Köylülerimizin bu dönemlerdeki çalışmaları,aynı Halikarnas Balıkçısı takma adıyla tanıdığımız Cevat Şakir Kabaağaçlı'nın 'Karanfiller ve Domates Suyu' adlı öyküsündeki Kör Mustafa'nın çabaları gibidir. Kazmayla, çapayla, kürekle balyozla; bunlar yetmediği zaman da elleriyle, tırnaklarıyla mücadele edip, bugün vadinin iki yakasını, bakınca danteli, kanaviçeyi aratmayan incir bahçeleriyle donatmışlardır. Tamamen doğal olarak yetiştirilen bu güzelim gıda yiyenlere kandır, candır.
İyiki Allah bu yöreye,bu yöre insanına böyle bir mahsül hediye etmiş.Şükürler olsun; bu köylerden şehirlere göç de durmuştur.
Elleri nasır tutmuş analarımızın-babalarımızın yetiştirip bıraktığı bu cennet bahçeler yeni nesil tarafından da ilgiyle,sevgiyle bakılıp,işlenmektedir.Milli ekonomiye katkı sağlayarak Dünya'nın pek çok ülkesine ihraç edilen ballı,süzme kuru incirlerimiz, yurt içinde de dertlilere deva ,hastalara şifa olmaktadır.
Bir fırsatınız olursa, lütfen Dağdere'ye ve ona komşu olan Somak, Toparlar , Musalar, Dündarlı, Küçük Kömürcü ve Büyük Kömürcü köylerine sizleri de bekleriz.Diğer ürünlerimizi de kahvelerimizi yudumlarken tanıtmayı sürdürürüz.Saygı ve sevgilerimizle...
Ekleyen: Ramazan Öztürk Ekleme Tarihi: 13.05.2012 (12:44:02)
 

.

Dağdere  Köyü  İLGİLİ SİTELER                                  [Site Ekle]

Bu bölüme henüz bir site yada Facebook adresi eklenmemiştir.
Site Ekle Linkini tıklayarak sizler de sitenizi ya da Facebook Sayfanızı ekleyebilirsiniz.

İzmir Tire Dağdere Köyü Sayfa Görüntülenme Sayısı: 1425
__________________________

 


Haberler Haberler