Kahta Alidam Köyü

Alidam Köyü Adıyaman ilimizin Kahta ilçesine bağlıdır. 2010 yılı nüfus verilerine göre köyde 741 kadın ve 735 erkek olmak üzere toplam 1.476 kişi yaşamaktadır.

Kahta ilçe merkezine 52 km mesafede bulunan Alidam Köyü toplam 200 haneli 1800 nüfusludur.Yerleşim Yeri dağ üzerine kurulu olan köy Atatürk Barajı göl sahasına 15 km mesafede yerleşmiştir.Köyün doğusunda Atatürk barajı, batısında Karadut köyü kuzeyinde Gedik Mezrası, güneyinde Dumlu köyü yer almaktadır.

Eski adı da Alidam olan Alidam köyünde SOLAK, KAYA, DİLSİZ, ALTIN, MEMİ, ORHAN, AMAN, BEKTAŞ, KÖROĞLU aileleri bulunmaktadır. Köyün başlıca geçim kaynağı çiftçiliktir. Köyde yetişen en önemli ürün üzümdür. Hayvancılık kendi ihtiyaçlarını karşılamak üzere yapılmaktadır. Köyün Atatürk Barajına uzak olmasından dolayı balıkçılık yapmamaktadır.

Adıyaman Kahta Alidam Köyü hafif karasal iklimin etkisi altındadır. Kışlar serin, yazlar ise sıcak geçmektedir. 

[Devamını Siz Yazın]

Alidam Köyü Tanıyalım

[Bilgi Ekle]

Alidam Köyü Ziyaretçi Defteri

[Deftere YAZ]

Tüm Mesajlar

Adıyaman Kahta Alidam Köyü Ziyaretçi Sayısı: 3651

Kahta Alidam Köyü ile ilgili olarak elinizde bulunan resimleri, videoları bizlerle paylaşabilirsiniz Türkiye köylerinin tanıtım platformu olan sitemizde Alidam Köyü hakkında bilgi vererek köyünüzü tanıtabilirsiniz. Köyün gelenekleri, kültürü, iklimi, ulaşım imkanları, yemekleri, coğrafi özellikleri, geçim kaynakları hakkında bilgiler vererek Alidam Köyü hakkında yıllarca kalacak geniş bir arşiv oluşturabilirsiniz.

Köyler Köyler